top of page
  • Writer's pictureJyPK Liiga

Uutiset: Päivitys pelaajasopimuksiin


JyPK on tehnyt viikon aikana pelaajakiinnityksiä kaudelle 2021. Alla koonti viikon aikana tehdyistä sopimuksista. Kaikki sopimukset ovat yksivuotisia.


𝗥𝗶𝗶𝗸𝗸𝗮 𝗟𝗶𝗹𝗷𝗮 jatkaa JyPK:ssa kaudella tulevalla kaudella. Kaudella 2019 liigassa debytoineelle seuran omalle kasvatille kausi on toinen kokonainen Kansallisessa Liigassa. Viime kauden vuoden tulokkaaksi ehdolla ollut U19 maajoukkuelaituri keräsi 18 ottelussa 6 syöttöä ja 3 maalia.


𝗦𝗮𝗿𝗮 𝗧𝗮𝗮𝘃𝗶𝘁𝘀𝗮𝗶𝗻𝗲𝗻 jatkaa Pallokerhossa kaudella 2021 seuran oma kasvatti nousi viime kauden lopulla avauskokoonpanoon. Ulottuva toppari aloittaa toisen kokonaisen liigakautensa.


𝗞𝗮𝗶𝘀𝗮 𝗦𝗮𝗮𝗿𝗲𝗻𝗽ää jatkaa JyPK:ssa ensi kaudella. Viime kaudella ensimmäisen kautensa liigassa pelannut puolustaja on vihreiden oma kasvatti.


𝗘𝗺𝗺𝗶 𝗟𝗮𝗵𝘁𝗲𝗹𝗮 nousee Pallokerhon omista junioreista liigaan. Jämsän lahja keskisuolamalaiselle futikselle oli viime kaudella voittamassa B:n SM-pronssia ja sai myös liigadebyyttinsä komeasti kauden lopussa Bolt Arenalla Helsingissä.


𝗠𝗮𝗶𝗷𝗮 𝗠𝗲𝗿𝗼𝗻𝗲𝗻 saapuu Jyväskylään Lahden Kuusysistä, jossa B:n SM-sarjan ja edustusjoukkueen kautta pukee ylleen vihreän paidan kaudella 2021. Kyykän kasvatti aloittaa ensimmäistä liigakauttaan.


𝗟𝗲𝗲𝗻𝗮 𝗧𝗼𝗿𝗽𝗼 tuli JyPK:n kokoonpanoon jo kaudella 2018. Kuuluu tällä hetkellä jo joukkueen kokeneempaan osastoon. Kuusysistä Jyväskylään saapunut toppari aloittaa siis kolmatta täyttä liigakauttaan.


𝗛𝗲𝗻𝗻𝗶 𝗥𝗶𝗻𝗸𝗶𝗻𝗲𝗻 vuosi sitten Hertasta tullut laituri nähtiin viime kaudella myös laitapuolustajana. Avasi viime kaudella myös maalitilinsä. Kauden toinen osuma Ilvestä vastaan oli varmasti vihreillä laseilla katsoen kauden sykähdyttävämpiä hetkiä.


𝗞𝗶𝗮 𝗩𝗼𝘂𝘁𝗶𝗹𝗮𝗶𝗻𝗲𝗻 kaudelle 2019 Hertasta vihreisiin siirtynyt nopea hyökkääjä edustaa jo kokemusta. Saavuttaa tällä kaudella 50 liigaottelun rajapyykin. Aloittaa kolmannen liigakauden.


𝗧𝗶𝗶𝗻𝗮 𝗧𝗶𝗮𝗶𝗻𝗲𝗻 on ollut vihreiden kantava palkki jo divisioona-ajasta lähtien, eli on ollut mukana kaikilla uuden vuosituhannen liigakausilla. Sadan ottelun virstanpylväs on mahdollista saavuttaa ensi kaudella.


𝗔𝗹𝗺𝗮 𝗙𝗼𝗿𝘀𝘁é𝗻 pelasi viime kaudella Pallokerhon vakiokokoonpanossa. Highlight -osuma komealla volleylla HJK:ta vastaan oli varmasti viime kauden muistettavimpia hetkiä. Vaikka ikää on alle 20, otteluita liigassa on jo silti määrä, joka oikeuttaa pääsyn joukkueen kokeneempaan kaartiin.


489 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

Comments


bottom of page