top of page

Seuran sisäinen derby


JyPK mittaa lauantaina itsensä. Naisten Suomen Cupin superkierroksella kohtaavat JyPK B18 ja JyPK liiga. Palokan liikuntapuistossa saadaan nauttia seuran sisäisestä derbystä. Panoksena lauantaina on pääsy suoraan Suomen Cupin lohkovaiheeseen. Häviäjä karsii myöhemmin paikasta lohkoissa.

JyPKin liigajoukkue palasi voittojen tielle Naisten Liigassa kaatamalla kotona TiPSin 2-0. Yläloppusarjaan suuntaava joukkue majailee tällä hetkellä liigan 5. sijalla. JyPK on ollut tehokas erikoistilanteissa viime aikoina. Poikkeusta ei tehnyt TiPS -ottelu. Ottelun avausmaali syntyi kulmapotkusta.

JyPKin B18 on tyttöjen SM-sarjan toisena, pisteen päässä Hongasta. Lahjakas ryhmä taistelee tosissaan tyttöjen SM-mitalista. Mielenkiintoista seurata miten kenties tulevat liigapelaajat haastavat nykyisen liigajoukkueen. B18 on voittanut viimeiset kaksi otteluaan SM-sarjassa. Joukkueen maalintekijätilastoa johtaa Karoliina Sydänmaa seitsemällä osumalla ja perässä seuraa Doe Meh viidellä pussilla.

Mielenkiintoista on myös se, että joukkueet tuntevat toisensa taustajoukkoja myöten, joten löytääkö jumpi kumpi jotain yllättävää, selviää lauantaina.

Liigan tehokkaimmat ovat olleet Gentjana Rochi ja Lavdije Begolli.


48 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki
bottom of page